Taekwondo Nasıl Oynanır Trt Spor?

Tekvando nasıl bir dövüş sanatıdır?

Tekvando (Korece: 태권도/跆拳道), çıplak el ve ayakla yapılan, Kore kökenli bir uzak doğu savunma sanatı ve sporudur. Yaklaşık 600’lü yıllarda ortaya çıkan ve birbirinden ayrı iki sistem olan “Ayak Sistemi” ile “Yumruk metodu” zamanla bir araya getirilerek tekvando ortaya çıkmıştır.

Tekvando da ne yapılır?

Tekvando müsabakalarının belirli kuralları vardır. Bu kurallar; belden aşağı vurmak, kafaya ve yüze yumruk atmak, rakibin arkasına ya da sırtına vurmak, rakibi tutmak, itmek veya çekmek, çizginin dışına çıkmak, rakibe çelme takmak, kasıtlı olarak yere düşmek veya yaralıymış gibi davranmaktır.

Tekvando oyunu nasıl oynanır?

Tekvando maçları 2’er dakikalık 3 devreden oluşur. Maç esnasında uyulması gereken kurallar şunlardır:

 1. Bel aşağıya vurmak,
 2. Yüze ve kafaya yumruk atmak,
 3. Rakibin arkasına ya da sırtına vurmak,
 4. Rakibi tutmak, itmek ya da çekmek.
 5. Çizginin dışına çıkmak,
 6. Rakibe çelme takmak,

Taekwondo selam nasıl verilir?

Selamlama için “Charyut!” komutu (dikkat manasındadır) verilir.Komutla birlikte sporcular ellerini hazır ol vaziyetine geçirerek hocalarına dikkat kesilirler. Daha sonra hoca,”Kyung-ye!” (baş eğerek selam ) komutu verir.Bu komutla birlikte öğrenciler ve hoca karşılıklı olarak baş eğmek suretiyle selamlaşırlar.

Taekwondo ne kadar sürede öğrenilir?

Bu genellikle 5-6 hafta sürer.

Tekvando da amaç ne?

Tekvando, Kore kökenli bir Uzak Doğu savunma sanatı ve sporudur. Yaklaşık 1400 yıllık bir geçmişe sahip olan Tekvando, birbirinden ayrı iki sistem olan ‘Ayak Sistemi’ ile ‘Yumruk Metodu’nun birleşmesiyle oluşmuştur. Tekvandoda ayaklar ellere göre daha çok kullanılır. Amaç ne tamamen savunma ne de atak yapmaktır.

You might be interested:  FAQ: Genclik Ve Spor Bakani Kim?

Tekvandoda hangi kuşaklar var?

Taekwondo kuşakları ve anlamları

 • Beyaz kuşak: Masumiyet. Temizlik, saflık, hiçbir zararı olamayan, masumiyet gibi anlama gelir.
 • Sarı kuşak: Kök salmak. Kök salmak anlamındadır.
 • Yeşil kuşak: Sürgün vermek. Sürgün vermek, büyümek anlamındadır.
 • Mavi kuşak: Gelişmek.
 • Kırmızı kuşak: Tehlike.
 • Siyah kuşak: Olgunluk.

Taekwondo maçları nasıl olur?

Tekvando maçları sporcuların birbirlerine ve hakemlere selamı ile başlar ve biter. 3 raundun sonunda eşitlik olması durumunda, üçüncü raundun sona ermesinden sonra bir dakikalık dinlenme süresi verilir ve daha sonra altın vuruş olarak adlandırılan son vuruşun yapılacağı iki dakikalık dördüncü raunt yapılır.

Tekvandoda hangi malzemeler kullanılır?

El ve ayağın her ikisinin de yer aldığı karşılıklı mücadeleye dayalı tekvandonun temel malzemelerinin tekvando kıyafeti, kuki, kaval koruyucu, ayaküstü korumalığı ve kuşak olduğu ifade edilebilir. Müsabaka esnasında zorunlu tutulacak malzemeler kurallara göre değişiklik gösterir.

Tekvandoda yumruk atılır mı?

Taekwondoda yumruk neden ikinci plandadır. Taekwondo çalışmasında müsabaka için değil sokak saldırılarına karşı self-defans amaçlı bile olsa ” yumruk vuruşları” hemen hemen terk edilmiştir.Başa yumruk vuruşları çoğu dövüş sanatlarında ortaktır ve vuruş teknikleri hemen hemen aynıdır.

Tekvandoda altın vuruş nedir?

(2) Üçüncü raundun tamamlanmasından sonra skorlarda eşitlik olması durumunda, üçüncü raundun sona ermesinden sonra bir dakikalık dinlenme süresi verilir ve daha sonra altın vuruş olarak adlandırılan son vuruşun yapılacağı iki dakikalık dördüncü raunt yapılır. Altın vuruş veya ceza puanları erilerek müsabaka sona erer.

Taekwondo kaç bölümden oluşur?

Taekwondo 5 Bölümden Oluşur; Pumsee(hayali dövüş WT kurallarına göre Dünya ve 2018 Olimpiyatlarında ilk olarak yarışılacak. Kyepka(kırış WT tarafından yarışmaları düzenleniyor ama Olimpik değildir.) Hasinsool(savunma ve saldırı teknikleri) Do(aklın yolu kendini aşmak ve olgunlaşmak)

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Astsubaylık Spor Mülakatları Nasıl?

Taekwondo 3 Gıp hangi kuşak?

Sadece beyaz kuşakta yapılan sınavda en fazla üç Gıp derecesi ( sarı yeşil kuşak ) verilebilecektir. 3. Gıp Kuşak derecesinde (mavi-kırmızı) yapılan sınavda ise en fazla 2. Gıp kuşak derecesine (kırmızı kuşak ) terfi yapılacaktır.

Çaryo ne demek?

1: ÇARYO:Eller yanda düz, hafif yumruk vaziyetinde sıkılı ayaklar bitişiktir. 2:ÇÜMBİ:Eller kuşak hizasında birbirine bakacak, yumruklar tam sıkılı arasında bir yumruk mesafe olacak ve sol ayak yana bir omuz boyu açılır. 5:AP GUBİSOGİ:Ayak geriye bir buçuk omuz boyu çekilir,uzun ön duruştur.

Yop Chagi nasıl atılır?

YOP -CHAGİde yapılması gereken temel kaideler

 1. Ayak dizden kırılmalı
 2. Ayağınızı dizden kırık şekilde dönerek vücudunuzun tam ortasından çıkarılmalı
 3. Vuruş yeri ayağın topuk ve dış topuk yanı olmalı
 4. Vuruş anında topuk yukarıda olmak üzere ayak parmakları aşağıya doğru olmalı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *