Soru: Hamileyken Spor Nasıl Yapılır?

Hamilelikte spor nasıl yapılır?

Hamileliğin ilk 3 aylık dönemlerinde kişiye hafif tempolu yürüyüşler ve omurgayı güçlendirecek stretching(esneme) tarzı sırt egzersizleri yaptırılır. İlave olarak hamilelerin pilates ve yoga gibi egzersizler yapması da gereklidir.

Hamilelikte ilk 3 ay spor yapılır mı?

Hamileliğin ilk 3 ayında, hafif tempolu yürüyüşlerle egzersizlere başlanabilir. Omurgayı güçlendirecek sırt egzersizleri düzenli olarak yapılabilir. Hamilelik yogası ve pilatesi de hamileliğin ilk haftalarından itibaren önerilmektedir.

Hamilelikte ne kadar spor yapılmalı?

Haftada en az 3 kere, dakikada 110-120 kalp atışını sabit tutarak, en az 15 dakika sürekli egzersiz yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra yürüyüş ve koşu antrenmanlarını da tercih edebilirsiniz. Hamilelikte spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler;  Ağır ve zorlu hareketlerden uzak durun.

Hamileliğin kaçıncı ayında spora başlanır?

Gebelikte egzersizlere ne zaman başlanmalıdır? İlk üç aydan sonra egzersiz programına başlanmalı ve haftada bir kez düzenli olarak doğuma kadar devam edilmelidir.

Hamilelikte evde nasıl spor yapılır?

Hamilelik döneminde yapılan spor doğumda ve sonrasında hem anneye, hem de bebeğe birçok fayda sağlıyor.

 1. Hamileyken yapılabilecek egzersizler.
 2. Bel ve sırt ağrılarına hamile pilatesi.
 3. Hamilelikte yüzme.
 4. Dans edin, eğlenin.
 5. Hamile yogası
 6. Yürüyüş
 7. Dizüstü çökmek (Squat)
 8. Oturarak yapılan egzersizler daha uygun.
You might be interested:  Mete Gazoz Hangi Spor Dalı?

Squat hareketi hamile iken yapilir mi?

Gebelikte Çökme Hareketi ( Squat ) Gebeler için önerilen egzersiz hareketlerinden biri de çömelerek yapılan Sguat hareketidir. Sguat, iç/dış bacak kaslarını güçlendirmek için yapılır. Gebelikte denge sağlamak için bir sandalyeden oturarak yapılabilir.

Hamileliğin ilk haftalarında hangi hareketler yapılmamalı?

Gebelikte Yapılmaması Gerekenler

 • Uyurken karnınızın üzerine yatmanız önerilmez.
 • Yoğun spor ve aşırı yorucu işler önerilmez.
 • Hamam, sauna, kaplıca gibi aşırı sıcak olan yerlerden kaçınmak gerekir.
 • Yukarı uzanma hareketi tehlikeli olabilir.
 • Ağır şeyler kaldırmak önerilmez.

Hamilelikte hangi hareketler bebeğe zarar verir?

En önemlisi de belden yapacağınız ani dönüşlerden kaçınmak diyebiliriz. Bir diğer yapmamanız gereken hareket ise iki bacağınızı aynı anda yukarı çekerek kaldırmak olacaktır. Bununla birlikte sıçrama, yükseğe uzanma, ağır kaldırma ve atlama gibi hareketlerden mutlaka kaçınmamız gerekir.

Hamilelikte ilk üç ay neden önemli?

Gebeliğin ilk 3 ayı düşük açısından riski en yüksek olan aylardır. Ayrıca bu dönemde bebeğin gelişmekte olan organları ilaçlar, alkol ve diğer toksik ajanların yaratabileceği hasara karşı en hassas dönemindedir.

Hamilelikte kaçıncı aydan sonra yürüyüş yapılmalı?

Gebeler için riskli dönem olan 3 ayı doldurduktan sonra haftada 3-4 gün düzenli yürüyüş yapmak çok faydalıdır. Düşük riski,kanama ve erken doğum riski yoksa gebeliğin ilk aylarında da yürüyüşe başlanabilir. Yürüyüş gebelikte en güvenli ve en sık tercih edilen spordur.

Hamilelikte squat kaçıncı haftada yapılır?

Merhaba sevgili anne adayları, bu videoda gebeliğin 15. haftası itibariyle yapabileceğiniz squat egzersizini fizyoterapist Sercan Soyarslan’dan öğreneceksiniz. Egzersiz öncesi mutlaka doktorunuza danışın. Sağlıklı doğumlar dileriz.

Hamilelikte Kegel egzersizleri ne zaman yapılır?

Öncelikle belirtmek isteriz ki kegel egzersizlerini gebelikte 30. haftadan sonra yapmak isterseniz, doktorunuza başvurmanız gerekebilir. Ancak enerjinizin de artacağı 2. Trimester, kegel egzersizlerine başlamak için çok doğru bir zamandır.

You might be interested:  Sık sorulan: Boyu Hangi Spor Uzatır?

Spor yapmak hamile kalmayı engeller mi?

Hamilelikte Spor ve Yaşam Spor yapmanın risk oluşturabileceği bazı durumlar dışında anne adaylarının dikkatli bir şekilde spor yapmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Kontrollü yapılan spor anneye hem doğum öncesinde hem de doğum sonrasında pek çok yarar sağlamaktadır.

Gebeler günde kaç adım atmalı?

Fiziksel aktivite Hekiminiz müsaade ettiği sürece günde 30 dakikalık bir yürüyüş yeterli.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *