Soru: Hamilelikte Nasıl Spor Yapmalı?

Hamilelikte spor yapmaya ne zaman başlanmalı?

Gebelikte egzersizlere ne zaman başlanmalıdır? İlk üç aydan sonra egzersiz programına başlanmalı ve haftada bir kez düzenli olarak doğuma kadar devam edilmelidir.

Hamile bir kadın nasıl spor yapmalı?

Gebelik döneminde yapılan egzersiz doğum sonrası iyileşme sürecini hızlandırıyor.

 1. YÜZME. Yüzme ve suda yapılan egzersizler gebelik için mükemmeldir.
 2. 2. AKTİF YÜRÜYÜŞ Zinde ve fit olmak için yürüyüşten daha kolay bir egzersiz yoktur.
 3. 3. KOŞU.
 4. GRUP EGZERSİZLERİ VE DANS.
 5. SALON BİSİKLETİ
 6. AĞIRLIK KALDIRMA.
 7. 7. PİLATES.
 8. 8. YOGA.

Yeni hamileyken spor yapılır mı?

Hamilelerin kalp ve damar sağlığı, hem hamilelik dönemini daha sağlıklı geçirmeleri hem de fiziksel olarak yorucu bir olay olan doğumu daha rahat geçirmelerini sağlar. Dolayısıyla doktorlar tarafından onaylandığı takdirde hamilelerin spor yapması sakıncalı değil gerekli bir durumdur.

Hamileliğin ilk üç ayında spor yapılır mı?

Hamileliğin ilk 3 ayında, hafif tempolu yürüyüşlerle egzersizlere başlanabilir. Omurgayı güçlendirecek sırt egzersizleri düzenli olarak yapılabilir. Hamilelik yogası ve pilatesi de hamileliğin ilk haftalarından itibaren önerilmektedir.

Hamilelikte ne tür sporlar yapılır?

Hamilelik döneminde yapılan spor doğumda ve sonrasında hem anneye, hem de bebeğe birçok fayda sağlıyor.

 • Hamileyken yapılabilecek egzersizler.
 • Bel ve sırt ağrılarına hamile pilatesi.
 • Hamilelikte yüzme.
 • Dans edin, eğlenin.
 • Hamile yogası
 • Yürüyüş
 • Dizüstü çökmek (Squat)
 • Oturarak yapılan egzersizler daha uygun.
You might be interested:  Okuyucular soruyor: Kardiyo Spor Ne Demek?

Hamilelikte kaçıncı haftadan sonra yürüyüş yapılmalı?

Hamileliğin 3-6 aylık döneminde yürüyüş, pilates ve yoga egzersizlerine devam edilebilir. Bunun yanı sıra bu dönemde vücut ağırlığı daha çok hissedildiğinden en çok tercih edilen egzersizlerden biri de yüzme olmaktadır. Su içinde yapılan tüm egzersizler anne adaylarına önerilmektedir.

Hamilelikte hangi hareketler bebeğe zarar verir?

En önemlisi de belden yapacağınız ani dönüşlerden kaçınmak diyebiliriz. Bir diğer yapmamanız gereken hareket ise iki bacağınızı aynı anda yukarı çekerek kaldırmak olacaktır. Bununla birlikte sıçrama, yükseğe uzanma, ağır kaldırma ve atlama gibi hareketlerden mutlaka kaçınmamız gerekir.

Squat hareketi kaç kere yapılmalı?

Çöküp kalkma hareketi boyunca yüz ve ayaklar karşıya bakmalı ve hareket esnasında ayaklar oynatılmamalıdır. Squat ‘a başlanan ilk iki haftada ağırlık kullanılması önerilmez. Setler 10-12 tekrarlık şekilde yapılmalı ve diğer hareketlerde olduğu gibi dayanıklılık arttıkça yavaş yavaş artırılmalıdır.

Regl döneminde hangi sporlar yapılır?

Uzmanlara göre koşu, bisiklet, boks ve bunun gibi kondisyon güçlendirici egzersizler kalp atış hızınızı arttırarak kan akışınızı düzenliyor ve vücudunuza enerji depolanmasına yardımcı oluyor. Düzenli kardio yapan kadınlarda dönemsel regl semptomları daha hafif düzeylerde seyrediyor.

Hamileliğin ilk haftalarında hangi hareketler yapılmamalı?

Gebelikte Yapılmaması Gerekenler

 • Uyurken karnınızın üzerine yatmanız önerilmez.
 • Yoğun spor ve aşırı yorucu işler önerilmez.
 • Hamam, sauna, kaplıca gibi aşırı sıcak olan yerlerden kaçınmak gerekir.
 • Yukarı uzanma hareketi tehlikeli olabilir.
 • Ağır şeyler kaldırmak önerilmez.

Hamileliğin ilk aylarında mekik çekilir mi?

İlk 3 aylık dönemde hafif ağırlık kaldırma ve mekik gibi egzersizler güvenli kabul edilir. Ancak ikinci ve son 3 aylık döneme girildiğinde bu egzersizlerden uzak durmak gerekir. Mekik esnasında tansiyon düşebilir.

Hamilelikte squat kaçıncı haftada yapılır?

Merhaba sevgili anne adayları, bu videoda gebeliğin 15. haftası itibariyle yapabileceğiniz squat egzersizini fizyoterapist Sercan Soyarslan’dan öğreneceksiniz. Egzersiz öncesi mutlaka doktorunuza danışın. Sağlıklı doğumlar dileriz.

You might be interested:  Sık sorulan: Titreşimli Spor Aleti Ne Işe Yarar?

Hamilelikte ilk üç ay neden önemli?

Gebeliğin ilk 3 ayı düşük açısından riski en yüksek olan aylardır. Ayrıca bu dönemde bebeğin gelişmekte olan organları ilaçlar, alkol ve diğer toksik ajanların yaratabileceği hasara karşı en hassas dönemindedir.

Hamileliğin ilk aylarında hangi sporlar yapılır?

Hamileliğin ilk 3 aylık dönemlerinde kişiye hafif tempolu yürüyüşler ve omurgayı güçlendirecek stretching(esneme) tarzı sırt egzersizleri yaptırılır. İlave olarak hamilelerin pilates ve yoga gibi egzersizler yapması da gereklidir.

Hamileyken squat nasıl yapılır?

Gebelikte Çökme Hareketi ( Squat ) Harekette eller karşıya bakacak şekilde pozisyon alınır ve çömelip tekrar ayağa kalkılır. Hareket yapılırken kuvvet uygulandığı zaman nefes verilir yukarı kalkarken nefes alınır. Bu Hareket 10 tekrar ile 3-4 set şeklinde yapılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *