Sık sorulan: Boyun Fıtığı Olanlar Nasıl Spor Yapmalı?

Boyun fıtığı spor yapmaya engel mi?

En çok bilinen yanlışlardan biri ise fıtık hastalarının asla spor yapamayacağıdır. Fıtık derecesine göre spor engellenebilir fakat bir çok fıtık çeşidinde spor genel olarak pozitif yönde tedaviye destek olur. Spor aktivitelerine başlamadan önce bir uzmana danışarak ilerlemek en doğru yol olacaktır.

Boyun fıtığı olanlar yürüyüş yapabilir mi?

Dr. Ahmet İnanır, “Her fıtık hastasına yürüyüş önerilmemesi gerekmektedir. Yürüyüş öncelikli olmamalı egzersiz bazlı tedavi verilmelidir. Egzersizin yürüyüşten çok daha önemli olduğu tecrübelerle sabittir” diyor.

Fıtığı olanlar hangi sporları yapabilir?

Bandın üzerindeyken mutlaka ayakta spor ayakkabı olması gerekmektedir. Kondisyonun düzelmesi amacıyla yapılan diğer bir aktivitede bisiklet sürmektir. Haftada en az 2-3 gün ve yarım saat bisiklet egzersizlerinin yapılması olumlu etki yaratacaktır. Yoga ve pilateste diğer faydalı türlerdir.

Boyun fıtığı için egzersizler nelerdir?

İzotonik boyun fıtığı hareketleri ( egzersizleri ):

 • Önce baş sağ tarafa yavaşça çevrilerek 3 saniye kadar beklenir. Aynı hareket sol tarafa da yapılır.
 • Bu harekette baş öne doğru eğilerek çenenin göğse temas etmesi sağlanır. Bu hareketi yaparken 3 saniye beklenir.
 • Sıradaki harekette is baş sağ omza doğru yatırılır.
You might be interested:  Sık sorulan: Spor Yapana Ne Denir?

Boyun fıtığı olanlar spor yapabilir mi?

Ayakta yapılan neredeyse bütün egzersizler boyun fıtığına iyi gelmektedir. Boyun fıtığının tedavisinde büyük pay oynayan egzersizler, boynun rahatlamasını sağlamaktadır.

Boyun fıtığı spor ile geçer mi?

Boyun fıtıkları için en iyi sporlardan biri de yüzmedir. Bazen spor salonlarında yapılan bilinçsiz hareketler ve çalışmalar boyun fıtıklarının tekrar ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Boyun fıtığından korkmayın, tedavi edilebilir.

Boyun fıtığı olanlar nelere dikkat etmeli?

Masa başında şunlara dikkat etmeleri gerekir. Başınızı öne eğik bir şekilde uzun süre tutmaktan kaçınınız. Kitabın göz seviyesine getirecek kitap tutucuları size yardımcı olabilir. Sandalyede dik oturun kollarınızı kolçaklara dayayın. Okuma sırasında molalar verin.

Boyun fıtığını tetikleyen şeyler nelerdir?

İnanır, boyun fıtığını tetikleyen faktörleri şöyle açıkladı: “Kişinin yanlış duruşu adet haline getirmesi, stres, yanlış çalışma alışkanlıkları, yanlış yatış pozisyonu kullanma, hareketsizlik, kazalar, kemik yapısı ve diskte yaşın ilerlemesine bağlı olarak dejenerasyon, romatizmal hastalıklar, fazla kilo sorunları

Boyun fıtığının zararları nelerdir?

Belirtiler

 • Boyun ağrısı: Başın arka kısmından şakaklara doğru yayılabilir. Şiddetli, geçmeyen kola yayılan ağrı şeklinde görülür.
 • Sırt, kol ve omuzlarda ağrı
 • El becerilerinde azalma.
 • Kol ve parmaklarda uyuşmalar ve karıncalanma.
 • Duyu kaybı
 • Elektriklenme.
 • Kol ve el kaslarında güç kaybı
 • Reflekslerde zayıflama.

Fıtık egzersizle geçer mi?

Bununla birlikte, egzersiz ve fizik tedavinin de etkinliği yoktur. Tüm fıtıkların ameliyat olmadan tedavisi mümkün değildir. Bu fıtıkları, beklemeden tedavi etmek son derece önemlidir.”

Göbek fıtığı olanlar spor yapabilir mı?

Kasık, göbek, uyluk ve karın fıtıkları karın duvarındaki zayıf bir noktadan yumuşak doku dışarı çıktığında oluşur. Fıtık karın bölgesinde basıncın artmasıyla kötüleşebilir ancak egzersiz yapmak mümkündür. Hatta bazı fıtık egzersizleri sayesinde fıtığın kötüye gitmesi önlenebilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Basen Eritmek Için Hangi Spor Aleti?

Boyun fıtığına hangi ağrı kesici iğne yapılır?

Epidural steroid enjeksiyonları: Spinal enjeksiyonlar veya “bloklar”, çok şiddetli kol ağrılarını rahatlatmak için kullanılabilir. Bunlar epidural boşluğa (spinal sinirler etrafındaki boşluk), bu teknik konusunda eğitimli bir doktor tarafından yapılan kortikosteroid (kortizon) enjeksiyonlarıdır.

Boyun fıtığından nasıl kurtulabilirim?

Dr. Selçuk Göçmen, “Bu yüzden boyun fıtığından kaynaklanan ağrıyı azaltmak için öncelik, cerrahi dışı seçeneklerdir. Bunlar; dinlenme, boyunluk kullanarak boyun hareketlerini kısıtlama, ödemi azaltan ve ağrıyı kontrol eden ilaçlar, fizik tedavi, egzersiz veya enjeksiyon tedavisi içeren uygulamalardır” dedi.

Boyun fıtığı olan hastalar nasıl yatmalı?

Boyun Fıtığı İçin İdeal Uyku Pozisyonu. Boyun için en ideal yatış pozisyonu yan yatış ve sırtüstü yatıştır. Sırtüstü yatıyorsanız kullandığınız yastığın, boynunuzun doğal eğriliğini destekleyen kavisli kısma ve başınızı destekleyen daha düz kısma sahip olması idealdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *