Okuyucular soruyor: Spor Üniversitesine Nasıl Girilir?

Besyo okumak için spor geçmişi şart mı?

Besyo için özgeçmiş şart değildir. Fakat her üniversitede okuyamayabilirsiniz. Yani üniversitelerin sınav sistemlerinde sporcu özgeçmişi şartı var ise bu üniversitelerin yetenek sınavlarına dahi giremezsiniz. Bazı üniversiteler ise özgeçmişe ekstra puan vermektedir.

Besyo okuluna nasıl girilir?

Lise ve dengi eğitiminden mezun olan kişiler yükseköğretim kurumunun belirlemiş olduğu üniversite sınavına girmelidir. Üniversite sınavında ise BESYO bölümüne hazırlanarak tercih yapmalıdır. Üniversite sınavında baraj puanını aşan adaylar BESYO için yetenek sınavlarına girebilirler.

Besyo okumak için ne yapmak gerekir?

1 – Beden Eğitimi Öğretmeni olmanız için öncelikle herhangi bir liseden mezun olup, TYT sınavına girmeniz ve bu sınavdan da ilk 800 bin sıralamasına girmeniz gerekmektedir. 2 – Üniversitelerin yetenek sınavlarına girip beden eğitimi öğretmenliği bölümünü kazanmanız gerekmektedir.

Spor akademisi kaç yıl?

Açılımı Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu olan Besyo bölümleri 4 yıllıktır. Birçok üniversitede Besyo bulunmaktadır. Besyo’da bulunan bölümler 4 yıllıktır.

Besyo için branş şart mı?

Spor özgeçmişi olmadan da besyo bölümlerini kazanmak mümkündür. TYT (ham puan) sınavından alacağınız iyi bir puan sizi birçok kişinin önüne atacadır.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Spor Kulübünde Ne Yapılır?

Spor özgeçmişi nasıl alınır?

Sporcu Özgeçmiş Belgelerini Nereden Temin Edebiliriz? Sporculuk yıllarınızda ki başarılarınızı ve spor yılınızı bulunduğunuz illerde ki Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerinden veya Gençlik ve Spor Bakanlığından belgelendirebilirsiniz. Bir dilekçe ile gerekçenizi belirterek bu belgeyi talep edebilirsiniz.

Besyo Bölümü Hangi Üniversitelerde Var?

2021 ÖZEL YETENEK SINAVI İLE ALAN ÜNİVERSİTELER

 • Adana Çukurova Üniversitesi.
 • Adıyaman Üniversitesi.
 • Afyon Kocatepe Üniversitesi.
 • Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi.
 • Aksaray Üniversitesi.
 • Amasya Üniversitesi.
 • Ankara Gazi Üniversitesi.
 • Ankara Hacettepe Üniversitesi.

Besyo Parkuru kaç saniye 2020?

(4) Parkuru tamamlama süresi; kadın adaylar için maksimum 135 saniye, erkek adaylar için maksimum 90 saniye ‘dir. Parkuru tamamlama süresinden daha kötü derecelerde tamamlayan adayların o hakkı değerlendirmeye alınmayacaktır.

Besyo yetenek Sınavı ne zaman 2021?

Özel Yetenek Sınavları 1-2-3 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

Besyo nasıl kazanılır 2021?

TYT sınavı ile BESYO kazanmak için öncelikle ham puan olarak TYT ‘den en az 150 puanı geçmeniz gerekmektedir. (Okul puanınız eklenmeden) Daha sonra üniversitelerin açıkladığı kılavuzlarda ki TYT baraj puanlarına göre üniversitelerin yine kılavuzda belirttiği tarihte yetenek sınavlarına girerek kazanabilirsiniz.

Besyo okuyan biri ne olabilir?

BESYO bölümü mezunları spor kulüplerinde, spor salonlarında ya da devlet kurumlarında çalışırlar. Bu bölümden mezun kişiler düşünülenin aksine sadece beden eğitimi öğretmenliği yapmazlar. Pek çok seçenekleri olan mezunlar, antrenör, spor yöneticiliği gibi işler yaparlar.

Besyo kazanmak için kaç net gerekir 2021?

2021 TYT’de 150 Puan Almak İçin Kaç Net Gerekir? Toplam TYT Neti: 15 Net.

Spor Yöneticiliği 4 yıllık mı?

Spor Yöneticiliği bölümünde, 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için zorunlu stajlarını yapmalar ve 240 AKTS kotalarını doldurmaları gerekmektedir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Boyun Fıtığına Hangi Spor Iyi Gelir?

Spor akademisi hangi üniversitelerde var?

Spor Yöneticiliği (Fakülte) Programı Bulunan Tüm Üniversiteler

 • AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ ( Spor Bilimleri Fakültesi) Devlet.
 • ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ
 • ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (İÖ)
 • BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ
 • BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ (İÖ)
 • ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
 • ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
 • FIRAT ÜNİVERSİTESİ

4 yıllık Besyo için TYT yeterli mi?

Aday sadece yetenek sınavı ile besyo okumak istiyorsa sadece TYT sınavına girmesi yeterlidir. Bazı üniversiteler Besyo bölümlerine öğrenci alırken yetenek sınavı yapmadan ÖSYM tercihi ile alıyorlar. Bu üniversitelerde okumak içinse AYT sınavına girmeniz gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *