Okuyucular soruyor: Evde Spor Yaparken Mat Yerine Ne Kullanılır?

Evde yoga matı yerine ne kullanılabilir?

Yoga matına alternatif olarak halı veya havlu da kullanabilirsiniz. Dambıllar, dayanıklılık antrenmanlarının vazgeçilmezidir ve mükemmel sonuçlar verir. Dolayısıyla doğru ağırlıkta bir dambıl seçmek büyük önem taşır.

Evde spor aleti yerine ne kullanılır?

Evde Spor Ekipmanı Yerine Geçebilecek Çok Amaçlı Ev Eşyaları

 • Su Damacanası ve Su Şişesi. Reklam.
 • Deterjan Kutusu. Çamaşır deterjanı şişeleri de iyi dambıl alternatifleri olabilir.
 • Merdiven. Oturduğunuz apartmanda illa ki merdiven vardır.
 • Sandalye.
 • Sırt Çantası
 • Havlu.
 • Atlama İpi.
 • Oturma Takımları

En kalın mat kaç cm?

Mat üzerinde pilates ve egzersiz yapacaksanız biraz daha kalın yaklaşık 10 -15 mm civarındaki matlar idealdir. Pilates matlarının kalın olma sebebi ise pilates pozlarında, özelilikle yerde yapılan pozlarda omurganın incinmesini önlemek. Kalın matlar omurgaya masaj yaparak, rahatlatır.

Pilates matı kaç cm olmalı?

Pilates matınızın minimum 10 mm kalınlıkta olmasını öneriyorum. Ben 15 mm ‘lik mat kullanıyorum. BodyFit Türkiye stüdyomuzda da 15mm’lik matlardan kullanıyoruz. Doğru ekipman kullanımı ile hareket kalitenizi ve egzersizden aldığınız verimi büyük ölçüde arttırırsınız.

Matın yerine ne kullanılabilir?

Mat yoksa: Evde mat yoksa temiz bir halı ya da birkaç kat yapılmış battaniye kullanabiliriz. Ayakta ya da sandalyeye oturarak veya sandalyeden faydalanarak egzersiz yapabiliriz. Ağırlık yerine: Metal konserve kutularını kullanabiliriz. Yastıklar: Pilates toplarının yerini farklı boyutlarda yastıklar alabilir.

You might be interested:  FAQ: Spor Yaparken Mat Yerine Ne Kullanılabilir?

Mat fiyatı ne kadar?

5 Eylül 2021 tarihinde Cimri.com’da yer alan 111 Mat modeli içerisinde en ucuz Mat fiyatı 23.99 TL iken, en yüksek Mat fiyatı 1161.57 TL olarak sitemizde yer alıyor. Tüm Mat fiyatlarının ortalaması alındığında ise 5 Eylül 2021 tarihinde ortalama Mat fiyatı ise 405.03 TL olarak sitemizde yer alıyor.

Spor yaparken ne lazım?

Spor Çantanızda Neler Olmalı?

 • Spor çantası
 • Spor ayakkabı
 • Antrenman eşofmanları (alt eşofman ve en az 2 t-shirt)
 • Su şişesi (en az 0,5 lt)
 • Duş havlusu ve yüz havlusu (Egzersiz sırasında kullanmak için) ayrıca isteğe göre bileklik havlu.
 • Duş terliği.
 • Duş jeli, şampuan, lif, deodorant.
 • Çoraplar.

Evde spor aletleri olmadan nasıl spor yapılır?

Buradasınız

 1. Squat. Egzersizle biraz ilgisi olanlar bilir, squat sıkılaşmak isteyenlerin başvurduğu ilk yöntemler arasında yer alır.
 2. Plie Squat. Squat kadar etkili bir hareket olan plie squat da popo ve bacakları sıkılaştırmak isteyenler için ideal bir hareket.
 3. Crunch.
 4. Bridge.
 5. Dağ Tırmanışı
 6. Zıplamalı Lunge.
 7. Plank.

Mat nasıl seçilir?

Bir mat seçerken düşünülmesi gereken en önemli şey, üzerinde yapmayı planladığınız aktivite türü ve ne sıklıkta egzersiz yaptığınızdır. Alacağınız matın konforuna, boyutuna ve dayanıklılığına bu soruların cevabına göre karar vermelisiniz.

Yoga matı kalınlığı ne kadar olmalı?

Hatha, Yin gibi hafif yoga çeşitleri için 5-8 mm kalınlığındaki matlar idealdir. Eğer dengeyi ön planda tutan Vinyasya, Ashtanga gibi yoga çeşitleri yapmak istiyorsanız, bu durumda 3-5 mm kalınlıktaki matları tercih edebilirsiniz.

Pilates ve yoga matı kaç mm olmalı?

Aksi takdirde egzersiz sırasında bel ağrıları oluşabilir. Genelde pilates matlarının kalınlıkları 6mm ve üzerindedir. Pilates ve yoga matının en az 6 mm olması gerekir. Ancak egzersizler sırasında ağrıya sebep olmaması için en az 10 mm – 15 mm aralığında bir pilates matı seçmelisiniz.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Spor Yöneticiliği Ne Kadar Maaş Alır?

Spor Matın hangi tarafına yatılır?

Tabiki haklı bir sitem. Daha konforlu ve yumuşak bir zeminde uyumak istiyorsanız matın köpük kısmında uyuyabilirsiniz. Fakat kesinlikle matın alüminyum kısmında yatmanız vücut ısınızı size yansıtacağı için daha sıcak bir uyku geçirmenizi sağlayacaktır.

Esneme matı nedir?

Bu esneme matı, ayakkabısız gerçekleştirdiğiniz esneme egzersizleriniz için tasarlandı. Matın çizgili yüzünü zemine gelecek şekilde koyarak pürüzsüz yüzün size dönük olmasını sağlayın. Ayakkabısız ya da çıplak ayakla yapacağınız egzersizler için tercih edin.

Yoga matı alırken nelere dikkat edilmeli?

Yoga Matı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Bilgi

 1. 1- En uygun fiyatlısı ve basitinden başlayın.
 2. 3- Dokusunu kendi ihtiyaçlarınıza göre belirleyin.
 3. 5- Ekolojik ve doğal malzemelerden üretilmiş bir mat tercih edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *