Okuyucular soruyor: Boyun Fıtığına Hangi Spor Iyi Gelir?

Boyun fıtığına spor iyi gelir mi?

Ayakta yapılan neredeyse bütün egzersizler boyun fıtığına iyi gelmektedir. Boyun fıtığının tedavisinde büyük pay oynayan egzersizler, boynun rahatlamasını sağlamaktadır.

Boyun fıtığında ne yapmalı?

Boyun fıtığı tedavisi eğer hastalık hafif şiddette ise istirahat, stresten uzak bir yaşam, ağrı kesici ilaçlar ve fizik tedavi ile yapılır. Ancak boyun ve kol ağrıları ilaç ve fizik tedaviye rağmen geçmiyorsa, hastaların kollarında uyuşukluk, kuvvet azlığı varsa hasta ameliyatla tedavi edilmesi gerekebilir.

Boyun fıtığında hangi egzersizler yapılır?

İzotonik boyun fıtığı hareketleri ( egzersizleri ):

 • Önce baş sağ tarafa yavaşça çevrilerek 3 saniye kadar beklenir. Aynı hareket sol tarafa da yapılır.
 • Bu harekette baş öne doğru eğilerek çenenin göğse temas etmesi sağlanır. Bu hareketi yaparken 3 saniye beklenir.
 • Sıradaki harekette is baş sağ omza doğru yatırılır.

Boyun fıtığı spor yapmaya engel mi?

En çok bilinen yanlışlardan biri ise fıtık hastalarının asla spor yapamayacağıdır. Fıtık derecesine göre spor engellenebilir fakat bir çok fıtık çeşidinde spor genel olarak pozitif yönde tedaviye destek olur. Spor aktivitelerine başlamadan önce bir uzmana danışarak ilerlemek en doğru yol olacaktır.

You might be interested:  Spor Ayakkabısı Nasıl Temizlenir?

Boyun fıtığına evde ne iyi gelir?

Boyun fıtığına ne iyi gelir evde için aşağıdaki uygulamalar yapılabilmektedir:

 • Düzenli bir şekilde el, kol ve sırta masaj uygulaması
 • Stres tedavisi.
 • Boyun fıtığı yastığı
 • Farklı stillerde yüzmek.
 • Magnezyum içeren besinlerin tüketilmesi.
 • Boyun fıtığına sebep olan çalışma koşullarından uzak durmak.

Boyun fıtığı ağrılarına ne iyi gelir?

Boyun fıtığı ağrısı için alanında uzman bir doktora görünmek ve melatonin takviyesi istemek faydalı olabilir. Melatonin, ağrıların oluşmasından ötürü ortaya çıkan uykusuzluğun önüne geçecektir. Bununla beraber magnezyum da almak, ağrıların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Boyun fıtığı hangi bölgelerde ağrı yapar?

Boyun Fıtığı Ağrısı Nereye Vurur? Boyun fıtığından kaynaklanan ağrılar; sadece boyunda değil, boyunda baskıya maruz kalan sinirin izlediği yolda bulunan kol, el, sırt, bel, omuz gibi bölgelerde de görülebilir. Boyun fıtığında sinir üzerinde oluşan bası nedeniyle ellerde ve kollarda güç kaybı ve uyuşmaya oluşabilir.

Boyun fıtığı ağrılarından nasıl kurtulurum?

Dr. Selçuk Göçmen, “Bu yüzden boyun fıtığından kaynaklanan ağrıyı azaltmak için öncelik, cerrahi dışı seçeneklerdir. Bunlar; dinlenme, boyunluk kullanarak boyun hareketlerini kısıtlama, ödemi azaltan ve ağrıyı kontrol eden ilaçlar, fizik tedavi, egzersiz veya enjeksiyon tedavisi içeren uygulamalardır” dedi.

Boyun fıtığı patlaması nasıl olur?

Bir hastaya boyun fıtığı patlaması teşhisi konulduysa o hastanın boyun omurları arasındaki disklerin merkezinde bulunan jelimsi çekirdeklerin, baskı sonucunda çevresindeki zarı yırttığını, disklerin yapısının tamamen bozulduğunu ve sinirlere yapıştığını anlamalıyız.

Boyun fıtığı na ne iyi gelir?

Reçetesiz satılan NSAID’ler (Advil, Aleve, Motrin) genellikle önerilen ilk ilaçlardır. Reçetesiz satılan ilaçlar yeterli ağrı kesici sağlamazsa, doktor diğer ağrı kesicileri kısa süreli olarak reçete edebilir. Bazı örnekler reçeteli NSAID’leri, kas gevşeticileri veya oral steroidleri içerir.

You might be interested:  Hızlı Cevap: Spor Sonrasi Kas Agrisina Ne Iyi Gelir?

Boyun kasları nasıl gevşer?

Boyun kaslarınızı gevşetmek için boyun kaslarınızı esnetin. Ayakta ya da oturarak boynunuzu önce sağa, daha sonrada sola doğru yavaşça çevirin. Döndüğünüz her yönde yaklaşık 10 saniye bekleyin. Boyun kaslarınızın gerildiğini hissetmelisiniz.

Boyun fıtığı masaj yapılır mı?

Bel ve boyun fıtığı tedavisi için masaj uygulanır. Ama bu masaj vücudun rahatlamasını sağlamak için yapılan masajlara hiç benzemez. Normal yapılan masajda kasların gevşemesi sağlanırken, bel ve boyun fıtığı masajında direk sinirler hedef alınır. Yaklaşık 10 seanslık bir masaj uygulanır.

Boyun fıtığı olanlar nelere dikkat etmeli?

Masa başında şunlara dikkat etmeleri gerekir. Başınızı öne eğik bir şekilde uzun süre tutmaktan kaçınınız. Kitabın göz seviyesine getirecek kitap tutucuları size yardımcı olabilir. Sandalyede dik oturun kollarınızı kolçaklara dayayın. Okuma sırasında molalar verin.

Boyun fıtığı yok olur mu?

Boyun fıtıklarının büyük çoğunluğu ameliyatsız iyileşir. Hastanın kol ve ellerinde ilerleyici güç kaybı varsa ve hasta diğer tedavilere cevap vermiyorsa cerrahi düşünülebilir. Boyun fıtığı ameliyatı, beyin cerrahları tarafından yapılan bir ameliyattır.

Boyun fıtığının yan etkileri nelerdir?

Belirtiler

 • Boyun ağrısı: Başın arka kısmından şakaklara doğru yayılabilir. Şiddetli, geçmeyen kola yayılan ağrı şeklinde görülür.
 • Sırt, kol ve omuzlarda ağrı
 • El becerilerinde azalma.
 • Kol ve parmaklarda uyuşmalar ve karıncalanma.
 • Duyu kaybı
 • Elektriklenme.
 • Kol ve el kaslarında güç kaybı
 • Reflekslerde zayıflama.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *