FAQ: Spor Yay Ne Işe Yarar?

Spor yay 3 5 cm ne demek?

3.5 cm ve 5 cm birimleri aracın orjinal yaydan ne kadar aşşağı düşürüceğini belitir. Yani 3.5 cm olan bir yay aracı 3 – 3.5cm arası aşşağıya indirir.Araç tipi ve motor ağırlığına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Spor yay farkı nedir?

Özellikle normal kullanıma göre üretilen araçlarda kullanılan yay sistemleri daha yumuşak ve darbeleri daha fazla emerek bunu hissettirmeyen bir yapıda üretilirken, spor yaylar üretim aşamasında daha sert ve darbeleri özellikle yüksek hızlarda dahi sağlam bir şekilde araca dengeli bir şekilde yayma özelliğine sahip

Spor yay amortisöre zarar verir mi?

Spor yayların kullanımları araca kesinlikle zarar vermeyecektir. Spor yayların araçlar üzerindeki etkisine baktığımızda ise çukurlara daha sert girme, daha sert bir sürüş ya da normal araçlara göre daha alçak olmasıdır. Bunlarda araçlar üzerindeki olumsuz etkiler değildir.

5 cm spor yay muayeneden geçer mi?

Spor Yay Muayeneden Geçer Mi? – Spor Yay TUV onaylı spor yaylar araç muayenesinde herhangi bir sorun çıkartmaz size çünkü standart ölçülere göre düştüğü için aracınız muayenede takılmazsınız.

Spor yay kaç cm olmalı?

Spor yaylarda genel olarak 3.5 cm ve 5 cm olmak üzere iki ölçü bulunmaktadır. Ölçü arttıkça aracın yere yakınlığı artmaktadır. Önde gelen spor yay markalarını; Vogtland, Eibach, Apexi, FK, Mishimoto, H&R, GAB, Sustech, Red Eagle, Sparco, Storm Spring, Tein, Extreme Spring olarak sıralayabiliriz.

You might be interested:  Sık sorulan: Hatay Spor Galatasaray Maçı Hangi Kanalda?

Spor yay konforu etkiler mi?

Spor yayların da konfora olumlu etkisi olduğunu söylemek mümkündür. Bu yaylar aracınızın orijinal süspansiyon sistemine göre üretildiği için, amortisörünüzü yormaz ve sekmeye sebebiyet vermez. Spor yaylar uygun amortisörlerle kullanıldığında virajlarda daha az savurulma ve daha iyi bir yol tutuşu da sağlar.

Helezon yay ne demek?

Helezon yay, amortisör sisteminin veya diğer adıyla süspansiyon sisteminin etrafını saran, aracın yolda stabil kalmasını ve sarsıntısını önleyen yay sistemidir. Ayrıca dönüşlerde de aracın yol tutuşunu artırır. Tekerlerin yol tutuşunun maksimum düzeyde olmasını sağlar. Helezon yaylar, 4 tekerde de bulunur.

Araba yayları nedir?

Araçlarda güvenli sürüş ve dengeli süspansiyon için gerekli olan bir parçadır. Helezon yaylar, zemin ile araç arasında bir güç emme noktası oluşturarak araç gövdesini korur. Zamanla yaylar eskiyebilir. Söz konusu eskime, aşınma, kırılma, kopma, gevşeme ya da sertleşme şeklinde olabilir.

Helezon yayı arızası nasıl Anlaşilir?

Bu durumda da savurma, kasise girince sert darbe hissetme gibi durumlar oluşabilir. Ya da araçta bir tarafa yatma dediğimiz denge kaybı, normalinden çok daha fazla savurma dışında süspansiyon sisteminden gelen tuhaf sesler helezon yayların arıza belirtileri arasında sıralanabilir.

Spor yay mı kestirmek mi?

Yay kestirmeye göre daha profesyonel olan ve araca göre ayarlanabilen spor yaylar, yol tutuşundan virajlardaki savrulmaya kadar daha faydalı olmaktadır. Araç indirme işleminde yay kestirmek yerine performans ve konfor sağlayan spor yayları tercih edin.

Spor yay kırılır mı?

Aracınızın üzerinde bulunan orjinal veya spor yayların kesilmesiyle yapılan bu işlem yayların özelliğini kaybetmesine sebep olur. Kesilen yaylar direncini kaybettiğinden kırılma riskine yol açıyor.

Soğuk pres yay nedir?

(var olan bir sistem fakat kullanıcı sayısı ciddi anlamla çoğaldı) Çoğumuzun bildiği üzere bu işlemde yaylara herhangi bir ısı uygulanmıyor yani maddenin kimyası kurcalanmıyor. Isıtılarak preslenen yayların aksine bilmem kaç tonluk pres makinasında 2şer dakika bekletilerek istenilen seviyede yaylar presleniyor.

You might be interested:  Sık sorulan: A Spor Hangi Kanalda Digiturk?

Takoz muayeneden geçer mi?

İlk muayeneden başarısız olarak geçen araçlar genelde için get ( takoz ) tekniği uygulanmakta ve araç 4-5 cm kadar yükseltilerek tekrar muayeneye sokulmaktadır. Kısacası basık araçların düzeltilmeden muayeneden geçmesi mümkün değil.

Jant değişimi muayeneden geçer mi?

Sizin arabanız 15″ jant olabilir, fakat aynı marka ve modelin farklı donanımlarında daha büyük yada küçük bir jant modeli seri üretim olarak sunulan bir opsiyon ise aracınız muayeneden geçer.

Buffer muayeneden geçer mi?

Araçta orijinal dışı ses sistemi bulundurulması TÜVTÜRK gerekliliklerini ihlal etmemektedir. Eklenen ses sisteminin çıkarttığı ses kapasitesi, kapladığı alan fark etmeksizin araçlar hafif kusur dahi almadan muayeneyi tamamlayabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *