FAQ: Spor Süspansiyon Ne Işe Yarar?

Helezon yay nedir ne işe yarar?

Helezon yay nedir ve ne işe yarar? Amortisör ile ilişkili olan bir parça olarak helezon yay, yoldan gelen kuvveti absorbe eder. Araçlarda helezon yay kullanımının ana amacı, yoldaki eğim farkı, çukur ve kasislerden kaynaklanan darbeyi emmektir. Şoku emmek ve yüzeyler arası kuvveti alma gibi bir işlevleri vardır.

Spor yay konforu etkiler mı?

Spor yayların da konfora olumlu etkisi olduğunu söylemek mümkündür. Bu yaylar aracınızın orijinal süspansiyon sistemine göre üretildiği için, amortisörünüzü yormaz ve sekmeye sebebiyet vermez. Spor yaylar uygun amortisörlerle kullanıldığında virajlarda daha az savurulma ve daha iyi bir yol tutuşu da sağlar.

Spor yay farkı nedir?

Özellikle normal kullanıma göre üretilen araçlarda kullanılan yay sistemleri daha yumuşak ve darbeleri daha fazla emerek bunu hissettirmeyen bir yapıda üretilirken, spor yaylar üretim aşamasında daha sert ve darbeleri özellikle yüksek hızlarda dahi sağlam bir şekilde araca dengeli bir şekilde yayma özelliğine sahip

Spor süspansiyon ne demek?

Spor süspansiyon, modelden modele farklılık göstermekle birlikte, aracın yerden yüksekliğini 1-1,5cm kadar azaltan ve nispeten daha sert ayarlanmış amotisörleri ve buna uygun helezon yayları içermektedir.

Helezon yay arızası nasıl anlaşılır?

Bu durumda da savurma, kasise girince sert darbe hissetme gibi durumlar oluşabilir. Ya da araçta bir tarafa yatma dediğimiz denge kaybı, normalinden çok daha fazla savurma dışında süspansiyon sisteminden gelen tuhaf sesler helezon yayların arıza belirtileri arasında sıralanabilir.

You might be interested:  Spor Ceket Altına Ne Giyilir?

Helezon yay nedir?

Helezon yay, amortisör sisteminin veya diğer adıyla süspansiyon sisteminin etrafını saran, aracın yolda stabil kalmasını ve sarsıntısını önleyen yay sistemidir. Ayrıca dönüşlerde de aracın yol tutuşunu artırır. Tekerlerin yol tutuşunun maksimum düzeyde olmasını sağlar. Helezon yaylar, 4 tekerde de bulunur.

Spor yay zararlı mı?

Spor Yayların Araca Etkileri Spor yay kullanımının araca olumsuz bir etkisi veya zararı yoktur aksine avantajları daha fazla olduğu için spor süspansiyon sistemlerinin günden güne yaygınlaşarak, kullanım alanlarını genişlettiği görülmektedir.

Spor yay kaç cm olmalı?

Eibach, H&R, vogtland vb firmaların yayları kalitelidir. -3.5 cm yay araci 3.5 cm düşürür. 3.5 cm yere yaklaştırır.

Spor Yayın amacı nedir?

Spor yay, aracınızın ağırlık merkezini yere yaklaştırarak yol tutuşunu artıran, virajlı yollarda savrulma riskini azaltan, aynı zamanda otomobillere sportif görünüm kazandıran helezon yay tipidir. Otomobillerde var olan ve konforlu sürüşü sağlayan yayların yerine takılan spor yayların bakla araları daha kısadır.

Spor yay muayeneden geçer mi?

Spor Yay Muayeneden Geçer Mi? – Spor Yay TUV onaylı spor yaylar araç muayenesinde herhangi bir sorun çıkartmaz size çünkü standart ölçülere göre düştüğü için aracınız muayenede takılmazsınız.

Spor yay amortisöre zarar verir mi?

Spor yayların kullanımları araca kesinlikle zarar vermeyecektir. Spor yayların araçlar üzerindeki etkisine baktığımızda ise çukurlara daha sert girme, daha sert bir sürüş ya da normal araçlara göre daha alçak olmasıdır. Bunlarda araçlar üzerindeki olumsuz etkiler değildir.

Golf 5 orjinal yay kaç cm?

ORJİNAL APEXi İTHAL ÜRÜNDÜR. İyi yumuşaklığa sahip spor yaydır. Kalite standartlarının üstünde olduğundan ömür boyu garantilidir.

Coilover yay nedir ne işe yarar?

Jant – Lastik: Normal süspansiyon sistemlerinde oldukça büyük çapta olan yay ve muhafazası lastik ebadının büyütülmesinde önemli bir engelken, Coilover sistemlerinin derli toplu ve düşük çaplı yapısı (genellikle 60-70mm) jant ve lastiğin çok daha büyük ve geniş seçilebilmesine olanak sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *