FAQ: Bel Fıtığı Olanlar Hangi Spor Aletlerini Kullanabilir?

Fıtık egzersizle geçer mi?

Bununla birlikte, egzersiz ve fizik tedavinin de etkinliği yoktur. Tüm fıtıkların ameliyat olmadan tedavisi mümkün değildir. Bu fıtıkları, beklemeden tedavi etmek son derece önemlidir.”

Göbek fıtığı olanlar spor yapabilir mi?

Kasık, göbek, uyluk ve karın fıtıkları karın duvarındaki zayıf bir noktadan yumuşak doku dışarı çıktığında oluşur. Fıtık karın bölgesinde basıncın artmasıyla kötüleşebilir ancak egzersiz yapmak mümkündür. Hatta bazı fıtık egzersizleri sayesinde fıtığın kötüye gitmesi önlenebilir.

Fıtık kendi kendine iyileşir mi?

Bel fıtığının çoğunlukla kendisi iyileşir yani kendi kendine iyileşir. Vücudun bunu kendiliğinden yok edecek (rezorbe) ve orada ki ödemi çözecek hücreleri, enzim ve hormonları vardır.

Fıtık ilaçla geçer mi?

Fıtığa bağlı sinir hasarı, ayaklarda düşme, idrar ya da dışkı tutamama gibi özel durumlar yoksa ameliyat en son tedavi seçeneğidir. Bel fıtığına bağlı ağrıların % 85-90’ı ilaç tedavisi, fizik tedavi uygulamaları, egzersiz, davranış tedavisi, manuel terapi uygulamaları ile tedavi edilebilmektedir.

Göbek fıtığı olanlar mekik çekebilir mı?

Kasık ve göbek bölgesindeki dokuların zayıflığından dolayı oluşan fıtıklar ağrı ve hareket güçlüğü ile kendini gösterebiliyor. Ağır kaldırma, ısınmadan mekik ya da şınav çekme gibi nedenlerle tetiklenebilen fıtıklar tedavi edilmediği takdirde diğer organlara zarar erebiliyor.

Göbek fıtığı olanlar ne yapmalı?

Göbek fıtığının tek tedavisi ameliyattır. Zamanla büyüyen göbek fıtığı çok ciddi problemlere yol açabilir. Başlangıç aşamasındayken cerrahi müdahale yapılması ameliyatın başarısını önemli ölçüde artırır. Fıtık tedavisi açık ya da laparoskopik müdahale ile yapılabilir.

You might be interested:  Okuyucular soruyor: Spor Toto Ikramiyesi Ne Kadar Oldu?

Kasık fıtığı olanlar nasıl spor yapmalı?

Karın kaslarının güçlenmesi de fıtığın iyileşmesine yardım eder. Başlangıç için iyi bir fıtık egzersizi; havuzda ya da suda 10-15 dakika yüzmektir. Daha sonra 25-30 tekrarla kalçayı indirme, kaldırma, esneme ve uzatma egzersizleri yapılabilir. Yarım çömelme (squat) 30-35 tekrar şeklinde yapılır.

Fıtık nasıl küçülür?

Omurilik kanalının içine doğru uzanmış bulunan kıkırdak dokusu (bel fıtığı ) zamanla içindeki sıvıyı az da olsa yitirip, adeta büzüşerek küçülebilir. Böylece bazı hastalarda fıtığı oluşturan ve sinirleri rahatsız eden bu dokunun zaman içinde hacmi azaldığından, sonuçta iyiye doğru gidiş olabilir.

Patlayan fıtık ameliyatsız iyileşir mi?

Yalnızca MR sonuçlarınızda patlamış bel fıtığı olduğu görüldüğü için ameliyat olmanıza gerek yoktur. Patlamış bel fıtığı ameliyatsız tedavi edilebilen bir sağlık sorunu olabilir.

Fıtık patlaması öldürür mu?

Bazı hastalarda ise arada bir olan kısa sürede kendiliğinden geçen ağrılı bel tutulması atakları görülür. Hastalar çoğu zaman düzeldiklerinden bunu önemsemezler ama en sonunda bu hastalarda şiddetli bel tutulması ve ağrı başlar hatta ciddi fıtıklar gelişebilir. Bu yakınmalar hastalara hayatı zehir eder hale gelir.

Fıtık tedavisi var mı?

Çoğunlukla fizik tedavi ve ilaçlar ile cerrahi müdahaleye gerek kalmadan hasta iyileşir. Ancak iyileşmeyen vakalarda diskektomi yöntemi ile cerrahi müdahalede bulunulur.

Kasık fıtığı patlarsa ne olur?

Fıtıkta boğulma bağırsakta çürümeye yol açabilir. Bu durumda bulantı-kusma, ateş, çarpıntı, kasıkta morarma gibi belirtiler görülebilir. Bu hayatı tehdit eden bir durumdur ve acil ameliyat gerektirir.

Fıtık patlarsa ne olur?

Fıtığın patlaması bulunduğu bölgeden dışarı çıkmak suretiyle, omurilik ile omurilikten çıkan sinirlere yüksek oranda baskı yapmasıdır. Patlamış olan bel fıtıklarında sinir bölgesinde önemli derecede baskı olduğu için, fizik tedavi ya da ilaç tedavisine cevap alınamaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *