Boyun Fıtığı Hangi Spor?

Boyun fıtığı olanlar spor yapabilir mi?

Ayakta yapılan neredeyse bütün egzersizler boyun fıtığına iyi gelmektedir. Boyun fıtığının tedavisinde büyük pay oynayan egzersizler, boynun rahatlamasını sağlamaktadır.

Boyun fıtığı için egzersiz nasıl yapılır?

İzotonik boyun fıtığı hareketleri ( egzersizleri ):

 1. Önce baş sağ tarafa yavaşça çevrilerek 3 saniye kadar beklenir. Aynı hareket sol tarafa da yapılır.
 2. Bu harekette baş öne doğru eğilerek çenenin göğse temas etmesi sağlanır. Bu hareketi yaparken 3 saniye beklenir.
 3. Sıradaki harekette is baş sağ omza doğru yatırılır.

Boyun fıtığı spor yapmaya engel mi?

En çok bilinen yanlışlardan biri ise fıtık hastalarının asla spor yapamayacağıdır. Fıtık derecesine göre spor engellenebilir fakat bir çok fıtık çeşidinde spor genel olarak pozitif yönde tedaviye destek olur. Spor aktivitelerine başlamadan önce bir uzmana danışarak ilerlemek en doğru yol olacaktır.

Boyun fıtığı olanlar nelere dikkat etmeli?

Masa başında şunlara dikkat etmeleri gerekir. Başınızı öne eğik bir şekilde uzun süre tutmaktan kaçınınız. Kitabın göz seviyesine getirecek kitap tutucuları size yardımcı olabilir. Sandalyede dik oturun kollarınızı kolçaklara dayayın. Okuma sırasında molalar verin.

You might be interested:  Soru: Spor Nedir Ne Işe Yarar?

Boyun fıtığı olanlar yürüyüş yapabilir mi?

Dr. Ahmet İnanır, “Her fıtık hastasına yürüyüş önerilmemesi gerekmektedir. Yürüyüş öncelikli olmamalı egzersiz bazlı tedavi verilmelidir. Egzersizin yürüyüşten çok daha önemli olduğu tecrübelerle sabittir” diyor.

Boyun fıtığı yok olur mu?

Boyun fıtıklarının büyük çoğunluğu ameliyatsız iyileşir. Hastanın kol ve ellerinde ilerleyici güç kaybı varsa ve hasta diğer tedavilere cevap vermiyorsa cerrahi düşünülebilir. Boyun fıtığı ameliyatı, beyin cerrahları tarafından yapılan bir ameliyattır.

Boyun egzersizleri nasıl yapılır?

Başınızı yavaşça sağa eğerek kulağınızı omzunuza değdirmeye çalışın. 5’e kadar sayın ve nötral (orta) pozisyona gelin. Hareketi aksi yönde tekrarlayın. Başınızı yavaşça sağa döndürün. 5’e kadar sayın ve başınızı nötral (orta) pozisyona getirin. Sonra başınızı sola çevirin.5’e kadar sayın ve dinlenin.

Boyun fıtığı olan biri ne yapmalı?

Boyun fıtığı tedavisi eğer hastalık hafif şiddette ise istirahat, stresten uzak bir yaşam, ağrı kesici ilaçlar ve fizik tedavi ile yapılır. Ancak boyun ve kol ağrıları ilaç ve fizik tedaviye rağmen geçmiyorsa, hastaların kollarında uyuşukluk, kuvvet azlığı varsa hasta ameliyatla tedavi edilmesi gerekebilir.

Boyun fıtığından nasıl kurtulabilirim?

Dr. Selçuk Göçmen, “Bu yüzden boyun fıtığından kaynaklanan ağrıyı azaltmak için öncelik, cerrahi dışı seçeneklerdir. Bunlar; dinlenme, boyunluk kullanarak boyun hareketlerini kısıtlama, ödemi azaltan ve ağrıyı kontrol eden ilaçlar, fizik tedavi, egzersiz veya enjeksiyon tedavisi içeren uygulamalardır” dedi.

Boyun fıtığı Patlamışsa ne olur?

Önemli: Boyun fıtığı ilerlediğinde ve disk yapısı bozulup boyun fıtığı patladığında omuriliğe baskı fazla olabilir. Bu durumda olan hastalarda dengesizlik şikayeti yaşanması mümkündür. Değerli hastalarım gördüğünüz gibi boyun fıtığı patlaması yalnızca boyun bölgesinde şikayetlere neden olmaz.

Boyun fıtığı ağrısı nerelere vurur?

Boyun fıtığından kaynaklanan ağrılar; sadece boyunda değil, boyunda baskıya maruz kalan sinirin izlediği yolda bulunan kol, el, sırt, bel, omuz gibi bölgelerde de görülebilir. Boyun fıtığında sinir üzerinde oluşan bası nedeniyle ellerde ve kollarda güç kaybı ve uyuşmaya oluşabilir.

You might be interested:  Sık sorulan: E-spor Takımına Nasıl Girilir?

Boyun fıtığının yan etkileri nelerdir?

Belirtiler

 • Boyun ağrısı: Başın arka kısmından şakaklara doğru yayılabilir. Şiddetli, geçmeyen kola yayılan ağrı şeklinde görülür.
 • Sırt, kol ve omuzlarda ağrı
 • El becerilerinde azalma.
 • Kol ve parmaklarda uyuşmalar ve karıncalanma.
 • Duyu kaybı
 • Elektriklenme.
 • Kol ve el kaslarında güç kaybı
 • Reflekslerde zayıflama.

Boyun fıtığı ağrısına ne iyi gelir?

Boyun fıtığı ağrısı için alanında uzman bir doktora görünmek ve melatonin takviyesi istemek faydalı olabilir. Melatonin, ağrıların oluşmasından ötürü ortaya çıkan uykusuzluğun önüne geçecektir. Bununla beraber magnezyum da almak, ağrıların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Boyun fıtığı olanlar nasıl beslenmeli?

Boyun bölgesinde 7 farklı omur cismi yer almaktadır.

 • Badem Yağı Acı ve tatlı olmak üzere iki çeşidi olan badem ağacı, pembe-beyaz renklerdeki çiçeklere sahiptir.
 • 2.Biberiye Yağı
 • Elma Sirkesi.
 • Lavanta Yağı
 • 5.Zerdeçal.

Boyun fıtığı nelere zarar verir?

Boyun fıtığı hastalarında sıklıkla görülen radiküler ağrı, boyun bölgesinde sıkışan bir sinir nedeniyle omuzlara, kollara, ellere veya parmaklara vurabilen ağrı ile karakterizedir. Bu tarz ağrılar sinir köküne yapılan basının derecesine göre baş bölgesine, boyun bölgesine, omuz ve kollara rahatlıkla yayılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *